Szkoła Podstawowa nr 169 w Łodzi

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Home ZHR 28 Łódzka Drużyna Harcerzy im. Antoniego Olbromskiego

28 Łódzka Drużyna Harcerzy im. Antoniego Olbromskiego

Email Drukuj PDF

28 Łódzka Drużyna Harcerzy im. Antoniego Olbromskiego

 „Na pagonach cyfry dwie
Dwójka i ósemka mknie
Granatowy kolor chust
To Braterskiej Myśli gust.
Dwudziesta Ósma!
Dalej!
Dwudziesta Ósma!
Naprzód!
Dwudziesta ósma naprzód gna”
(z piosenki marszowej drużyny)

Drużyna jest jednostką organizacyjną Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, która działa w szczepie Myśli Braterskiej przy Szkole Podstawowej nr 169 oraz Szkole Podstawowej nr 182. Pierwsza zbiórka odbyła się 15 października 1933 roku w budynku szkoły przy ul. Płatowcowej, co czyni nas drugą najstarszą drużyną w łódzkim środowisku ZHR. Drużyna w swojej barwnej historii posiada kilka zakrętów i trudniejszych okresów, jednak czas pracujemy na terenie osiedla Złotno. Posiadamy także patrona Antoniego Olbromskiego, którego sylwetka jest dla nas wzorem do naśladowania. Druh Antoni z zawodu był prawnikiem, był pierwszym prezesem Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu, jako harcerz był Naczelnikiem Harcerzy ZHP w latach 30-tych ubiegłego wieku. Z ciekawszych kart historii możemy pochwalić się istniejących kiedyś zastępem strażackim, udział w filmie „Czarne stopy”, w latach 2001-2003 byliśmy Drużyną Rzeczypospolitej, najlepszą męską drużyną w Polsce. Obecny Naczelnik Harcerzy  jest drugim byłym drużynowym 28 pełniącym tę funkcję co jest niespotykane w całym ZHR. W tym roku zdobyliśmy miano Drużyny Orlej, a więc jesteśmy najlepszą drużyną w Łódzkiej Chorągwi Harcerzy.

Drużyna pracuje w oparciu o metodę harcerską. W drużynie działają obecnie trzy zastępy: Sępy, Orliki, Trzmielojady, Kobuzy oraz Krogulce. Nazwy zastępów zgodnie z wieloletnim zwyczajem drużyny pochodzą od nazwy ptaków drapieżnych występujących w Polsce. Zastęp to grupa rówieśników w wieku 11-13 lat prowadzona przez starszego chłopaka w wieku 14-16 lat. Zbiórki zastępów odbywają się raz w tygodniu, z reguły na świeżym powietrzu w pobliskim lesie. Dodatkowo raz w miesiącu odbywa się zbiórka drużyny, w której biorą udział wszystkie zastępy i rywalizują między sobą. W trakcie roku jeździmy na biwaki, turnieje, rajdy oraz bierzemy udział w zbiórkach zaprzyjaźnionych środowisk. Co roku, w wakacje, odbywa się także 3-tygodniowy obóz.
Więcej informacji o życiu drużyny znajduje się na naszej stronie internetowej: www.28ldh.zhr.plDrużynowy - Michał Gorczyński .
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Miejsce rozpoczęcia zbiórek:
SP nr 169 im. Marii Dąbrowskiej przy ul. Napoleońskiej 7/17 (Osiedle Złotno)
Termin zbiórek zastępów:
Trzmielojady - VI klasa sobota godzina 12-14
Kobuzy - V klasa sobota godzina 12 - 14